Saç beyazlamasını önleyin.

Kadınların herzaman önem verdiği saçların bazen çok boyamaktan bazen de sıkıtıdan beyazladığı söylenir ama bunlar sadece duyumdur. İşte saç beyazlamasının gerçek nedenleri ve önlemek için yapmanız gerekenler.

Saç neden beyazlar:


* Tiroid fonksiyon bozukluğu gibi metabolik durumlar;
* Multipl skleroz gibi otoimmün hastalık;
* Bazı viral hastalıklar;
* Genellikle doğumsal koşullardan kaynaklanan fiziksel anomaliler
* Uzun süreli açlık ya da vitamin eksiklikleri;
* Toksik çevresel riskler.
* Genetik kontrolünüzü elinde tutan biyolojik saatiniz

Saçların beyazlamasını önlemenin ya da beyazlayan saçları kendi rengine döndürmenin yolları

* Doğru beslenme, sigara ve stresten kaçınarak beyaz saçları önlemeyi deneyebilirsiniz. Stres gri saç nedenlerinden biridir.

* Et, tahıl ve soya gibi protein açısından zengin yiyecekler yiyin.

* Saçların ağarmasını geciktiren bazı maddeleri şöyle sıralayabiliriz: Dut, gül, badem yağı, yeşil ceviz kabuğu, çay, kına ağacı

* Saçlarınızın beyazlamasını önlemek için yeterli vitamin ve mineral (demir, bakır,çinko, A ve B vitamini, folik asit) aldığınızdan emin olun. Taze, yeşil yapraklı sebzeler yiyin. A Vitamini içeren yiyecekler: Koyu yeşil sebzeler ve sarı renkli meyveler. B Vitamini içeren yiyecekler: Taze yeşil yapraklı sebzeler, muz, domates, karnıbahar, tahıllar ve yoğurt. Çinko içeren yiyecekler: Kırmızı et, tavuk ve yeşil sebzeler. Demir içeren yiyecekler: Sığır eti, kuru kayısı, kırmızı et, maydanoz, yumurta, buğday ve ay çekirdeği. Bakır içeren yiyecekler: Ay çekirdeği, kaju fıstığı, badem, yengeç ve istiridye, yumurta sarısı ve tüm tahıllar.