Saç dökülmesi hastalık belirtisi olabilir mi?

Güzelliğimizin ayrılmaz bir parçası olan saçlar özellikle mevsim geçişlerinde daha fazla dökülmeye başlıyor. Her nekadar mevsim geçiş dönemleri çok fazla endişe etmemizi gerektirmeyen ve geçici bir süreç olsa da tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Çünkü kimi zaman saç dökülmeleri bir hastalığın habercisi olabilir.

Acıbadem Fulya Hastanesi'nden Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Serap Utaş, özellikle bir aydan uzun süren ve gittikçe artan saç dökülmelerinin bazı hastalıkların habercisi olabileceği uyarısında bulundu. Prof. Dr. Serap Utaş bu nedenle günde 100 telden daha fazla olan, bir aydan daha uzun süre devam eden saç dökülmelerinde veya saçlarda para şeklinde odak odak dökülmelerde ya da saçlı deride sivilceler ile birlikte dökülmeler olması durumunda mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulması gerektiğine dikkat çekerek, "Çünkü tedavide geç kalındığında saç dökülmesi ilerleyebiliyor" diyor.


GÜNDE 100 SAÇ TELİ DÖKÜLMESİ OLAĞAN!

Uzmanlar, yeni saçların oluşması için mevcut saç köklerinin büyüme, gerileme ve dinlenme dönemleri olarak adlandırılan 3 dönemden geçtiğini belirtiyor. Saçlarımızın yüzde 90- 95'i büyüme fazında oluyor. Saçlı derideki kılların büyüme dönemi 1-7 yıl arasında değişiyor. Saç büyümesi genetik faktörlerin yanı sıra iklim, yaş, beslenme ve hormonal faktörlere de bağlı oluyor. Büyüme döneminin sonunda kıllar gerileme dönemine giriyor ve bu süreç yaklaşık 2 hafta sürüyor. Bunu yaklaşık 3 ay süren dinlenme dönemi izliyor. Bu dönemin sonunda yeni büyüme dönemindeki kıl oluşuyor. Dinlenme dönemindeki saçlar yıkama ve tarama gibi işlemler sırasında dökülebilmekte. Saçlı derideki saçların yüzde 5-10'u dinlenme dönemindeki kıllar olduğu düşünüldüğünde günde 100 kadar saç dökülmesi normal olarak kabul edilebilir.

SAÇ DÖKÜLMESİ HANGİ HASTALIKLARA İŞARET EDİYOR?

Saç dökülmeleri farklı şekillerde görülebiliyor. Bazı dökülme tiplerinde saçlar yeniden çıkarken, bazılarında ise kıl kökleri tahrip olduğu için saçlar bir daha asla çıkmıyor.

Telogen alopesi: En sık görülen saç dökülmesi tipidir. Saçlar normalin üzerinde döküldüğü için saçlı deride seyrelme fark ediliyor. Bu tip dökülme, büyüme dönemindeki kılların erkenden dinlenme dönemine girmesi nedeniyle oluşuyor. Bu tip saç dökülmesinin tetikleyicileri arasında hormonal bozukluklar veya dalgalanmalar, endokrin hastalıklar, doğum sonrası, psikolojik ve metabolik stres, ilaçlar, kilo kaybı, gıdasal eksiklikler, akut ve kronik hastalıklar, cerrahi girişimler ve saçlı derideki yangısal durumlar yer alıyor.

Traksiyonel alopesi: Şekil verirken veya toplarken saçların aşırı gerilmesine bağlı olarak oluşuyor. Saçlar özellikle gerilmenin fazla olduğu bölgelerde seyrekleşiyor. Bu nedenle saçların toplanırken aşırı gerilmemesi gerekiyor.

Alopesi areata: Halk arasında "saçkıran" olarak adlandırılan bu tip saç dökülmesi genellikle saçlı derinin herhangi bir bölgesinde yuvarlak veya oval para şeklindeki dökülmelerle başlıyor. Hastalık saçların, kaşların veya vücut kıllarının tamamen kaybıyla da sonuçlanabiliyor. Tamamen sağlıklı kişilerde görülebildiği gibi, atopik hastalıkla, tiroit hastalıkları ve diğer otoimmün hastalıklarla birlikte de ortaya çıkabiliyor.

Androgenetik alopesi: Saç yapımının azalması sonucu oluşuyor ve kellikle sonuçlanıyor. Kadınlarda erkeklerden farklı olarak alındaki saç çizgisi korunuyor, tepe kısımlardaki seyrelme daha belirgin oluyor. Bu tip saç dökülmesinde yıllar içerisinde dereceli olarak saçlarda incelme görülüyor. Genetik faktörler büyük rol oynasa da kadınlarda hormonal bozukluklarla da ilişkili olabiliyor.


DÖKÜLMEYEN, SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN İPUÇLARI
- Saçlarınıza düzenli olarak bakım uygulayın.
- Yeterli ve dengeli beslenin.
- Saçınıza mümkün olduğunca az işlem yaptırın.
- Her şampuanlamadan sonra saç kremi uygulayın.
- Yüksek dozlarda A vitamini almayın.
- Geniş dişli, ucu teflon kaplı tarak seçin.
- Geniş, yuvarlak, uçları kaplanmış şekil verici fırçalar kullanın.
- Günde bir kezden fazla şampuanlamayı asla yapmayın.
- Sıcak saç kurutma makinalarından sakının. Kullanacaksanız düşük ayarlı ısıda en fazla 5 dakika kullanın.
- Hasar görmüş saçlarınızı kestirin.